2 W. 13th
Daily Schedule - 9/26/2018 8:30:12 AM
 
CID
Course Name
Begin Time
End Time
Instructor
Building
Room
NS3478(D) Grad English Lang Seminar III 09:00 11:40 Ingen, C. S. 2 W. 13th 1100
PS1336(E) Color Theory 09:00 11:40 Cuni, P. 2 W. 13th 1104
PS1414(C) Fashion Drawing 1 09:00 11:40 Szpura, B. 2 W. 13th 804
PS2059(A) Core Studio 1: 3D 09:00 14:40 Osman, J. 2 W. 13th 401
PS2078(A) Language and Letterform 09:00 11:40 Swaab, N. B. 2 W. 13th 801
PS2080(C) Language and Letterform 09:00 11:40 Olinsky, F. 2 W. 13th 500
PS2172(A) Adv Prac: Material as Metaphor 09:00 11:40 Lam, H. L. T. 2 W. 13th 311
PS2697(C) Textiles 09:00 11:40 Gupta, S. 2 W. 13th 902
PS2762(B01) Int Studio 1: Fake 09:00 14:40 Lambert, E. N. 2 W. 13th 1111
PS2763(D05) Int Studio 1: Shift 09:00 14:40 Friedman, B. A. 2 W. 13th 511
PS2818(A02) Space/Materiality: Body 09:00 11:40 Eisenstein, S. 2 W. 13th 803
PS2821(B05) Space/Materiality: Community 09:00 11:40 Ursomarzo, T. 2 W. 13th 809
PS2866(B08) Time: Embodied 09:00 11:40 Shadford, C. M. 2 W. 13th 1102
PS2867(A06) Time: Composition 09:00 11:40 Hill, D. G. 2 W. 13th 703
PS2936(A) Etching 09:00 11:40 Kirk, M. 2 W. 13th 000
PS3114(A09) Space/Materiality: Body 09:00 11:40 Peligian, C. 2 W. 13th 612
PS3116(C05) Space/Materiality: Culture 09:00 11:40 Huang, W. 2 W. 13th 811
PS3218(I) Design Studio 1 09:00 11:40 Duffty, K. 2 W. 13th 704
PS3433(C) Introduction to Printmaking 09:00 11:40 Mazorra, M. 2 W. 13th 000
PS3641(C) Core Studio 3: Photo Contexts 09:00 14:40 Smolarz, E. 2 W. 13th 1103
PS3677(A) Sketchbook Warehouse 09:00 11:40 Bates, G. R. 2 W. 13th 904
PS3916(F) Topics: Branding 09:00 11:40 Gralnek, M. 2 W. 13th 802
PS3929(A) Thesis Preparation 09:00 11:40 Bechtel, M. 2 W. 13th 405
PS3929(A) Thesis Preparation 09:00 11:40 TBA 2 W. 13th 405
PS3969(B) Brand Concepts 09:00 11:40 Hughes, A. 2 W. 13th 1006
PS3985(B15) Int Studio 1: Fake 09:00 14:40 Urkowitz, R. A. 2 W. 13th 1108
PS4029(D) Introduction to Printmaking 09:00 11:40 Phipps, W. L. 2 W. 13th 000
PS4066(A) xStudio: Art by Translation 09:00 11:40 Kimball, S. 2 W. 13th 1011
PS4103(AL5) [LS] Int Studio 1: Avatar 09:00 14:40 Viti, A. F. 2 W. 13th 1101
PS4428(C16) Int Studio 1: Memory 09:00 14:40 Pagulayan, M. R. 2 W. 13th 504
PS4575(H) Process & Skills: Fashion Des 09:00 11:40 Nahum-Albright, M. V. 2 W. 13th 1013
PS6700(C) Integrated Design Studio 3 09:00 11:40 Brent, A. T. 2 W. 13th 905
PS7463(A) Thesis Seminar 1 09:00 11:40 Connerton, K. 2 W. 13th 1203
PS7464(A) Thesis Prep: Lecture LD 09:00 11:40 Bernecker, C. A. 2 W. 13th 1200B
PS7465(A) Thesis Preparation 09:00 11:40 Goldberger, P. 2 W. 13th 1201
PS7465(A) Thesis Preparation 09:00 11:40 Leven, D. 2 W. 13th 1201
PS7466(B) Thesis Seminar 1 09:00 11:40 Tsafoulia, L. 2 W. 13th 1203
PS7467(B) Thesis Preparation 09:00 11:40 Lasky, J. A. 2 W. 13th 300
PS7950(B17) Int Studio 1: Fake 09:00 14:40 Hur, G. 2 W. 13th 503
PS7973(A) History of Textiles 09:00 11:40 Gopinath, P. 2 W. 13th 701
PS8002(B13) Space/Materiality: Community 09:00 11:40 Garett, M. B. 2 W. 13th 901
PS8062(B) Thesis Prep: Lec DD/DM 09:00 11:40 Kolb, J. 2 W. 13th 1200B
LC7462(A) Puppetry & the Digital Avatar 11:55 13:35 Shaw, J. C. 2 W. 13th 1100
PS1148(B) Graphic Design 1 12:10 14:50 Gorton, J. 2 W. 13th 1006
PS1446(D) Fashion Drawing 1 12:10 14:50 Bradley, W. K. 2 W. 13th 804
PS1846(A) Financial Management 12:10 14:50 Overby, C. J. 2 W. 13th 1011
PS2730(B) Textile Design Exploration 12:10 14:50 Manganiello, V. 2 W. 13th 902
PS2822(B01) Space/Materiality: Community 12:10 14:50 Jesus-Zamora, J. D. 2 W. 13th 803
PS2854(C01) Drawing/Imaging: Places+Things 12:10 14:50 Stillman, S. 2 W. 13th 802
PS2862(B06) Time: Embodied 12:10 14:50 Ames, A. 2 W. 13th 1102
PS2875(B10) Time: Embodied 12:10 14:50 Shadford, C. M. 2 W. 13th 612
PS2903(C02) Sustainable Systems 12:10 14:50 Wetherbee, E. W. 2 W. 13th 311
PS3219(J) Design Studio 1 12:10 14:50 Faerm, S. 2 W. 13th 704
PS3288(B) Integrated Design Studio 1 12:10 14:50 John, A. L. 2 W. 13th 811
PS3330(A) Introduction to Animation 12:10 14:50 Nakamura, M. 2 W. 13th 403
PS3332(A) Observational Painting 12:10 17:50 Bond, P. N. 2 W. 13th 1104
PS3897(A) Sound Matters 12:10 14:50 Roach, J. R. 2 W. 13th 500
PS3900(B) Integrated Design Studio 5 12:10 14:50 Garcia-Vazquez, S. 2 W. 13th 905
PS3963(B) Core Lab: Prof Practices 1 12:10 14:50 Collins, A. S. 2 W. 13th 711
PS5477(A) Experimental Children's Book 12:10 14:50 Guarnaccia, S. 2 W. 13th 703
PS5482(A) Experimental Comics 12:10 14:50 Katchor, B. 2 W. 13th 801
PS7298(M) Color Theory 12:10 14:50 Barnett, E. 2 W. 13th 904
PS7802(C06) Space/Materiality: Culture 12:10 14:50 Laskin, R. 2 W. 13th 809
PS7998(B19) Drawing/Imaging: People 12:10 14:50 Goffstein, S. L. 2 W. 13th 1013
PS8009(B14) Time: Embodied 12:10 14:50 Ayers, A. J. 2 W. 13th 901
LC8333(A) Digital Creative Writing 13:50 15:30 Anderson, T. S. 2 W. 13th 1100
PS1295(A) Independent Studio 1 15:50 18:30 Douglas, S. L. 2 W. 13th 1108
PS1295(A) Independent Studio 1 15:50 18:30 Vic, M. 2 W. 13th 1108
PS1295(A) Independent Studio 1 15:50 18:30 Aziz, A. 2 W. 13th 1108
PS1537(C) Graphic Design 1 15:50 18:30 Verdoux, J. M. 2 W. 13th 1111
PS2731(C) Textile Workshop 15:50 18:30 TBA 2 W. 13th 902
PS2738(C10) Int Studio 1: Memory 15:50 21:30 Kearney, S. Z. 2 W. 13th 511
PS2745(A01) Int Studio 1: Avatar 15:50 21:30 Herr, J. 2 W. 13th 504
PS2753(D07) Int Studio 1: Shift 15:50 21:30 Glynn, T. J. M. 2 W. 13th 801
PS2808(B11) Space/Materiality: Community 15:50 18:30 Tate, K. F. 2 W. 13th 803
PS2830(C02) Drawing/Imaging: Places+Things 15:50 18:30 Stillman, S. 2 W. 13th 802
PS2848(A11) Drawing/Imaging: Language 15:50 18:30 Beebe, J. S. 2 W. 13th 1013
PS2897(C06) Sustainable Systems 15:50 18:30 Lenzlinger, M. 2 W. 13th 311
PS2898(C07) Sustainable Systems 15:50 18:30 Bergman, D. 2 W. 13th 612
PS2899(C08) Sustainable Systems 15:50 18:30 Kellhammer, O. F. 2 W. 13th 500
PS3107(B) Drawing Interiors 1: 3D 15:50 18:30 Adefope, A. A. 2 W. 13th 402
PS3182(A) Models, Mockups and Prototypes 15:50 21:30 Verbos, M. L. 2 W. 13th 1101
PS3220(K) Design Studio 1 15:50 18:30 Wilson, M. X. 2 W. 13th 711
PS3329(A) Information Design Concepts 15:50 18:30 Thirkield, J. S. 2 W. 13th 401
PS3419(D1) Workshop: Machine Knitting 15:50 18:30 TBA 2 W. 13th 304
PS3612(A) Poetics of Design 15:50 18:30 Kirkbride, R. 2 W. 13th 1201
PS3971(A) Landscape & Space 15:50 18:30 Jensen, M. D. 2 W. 13th 904
PS3999(E) ARS: Constructed Environments 15:50 18:30 Arsenault, H. G. 2 W. 13th 1103
PS4433(C09) Space/Materiality: Culture 15:50 18:30 Kim, S. H. 2 W. 13th 809
PS4434(C11) Space/Materiality: Culture 15:50 18:30 Spiller, M. W. 2 W. 13th 811
PS4609(A10) Drawing/Imaging: Language 15:50 18:30 Wasilik, J. M. 2 W. 13th 703
PS4610(C12) Drawing/Imaging: Places+Things 15:50 18:30 Mclain, C. N. 2 W. 13th 804
PS4862(B) Creatives and Entrepreneurship 15:50 18:30 Fok, W. W. 2 W. 13th 1011
PS5432(A) Visual Culture Seminar 15:50 18:30 Griffiths, B. M. 2 W. 13th 1006
PS5468(A) Adv Processes: Photoshop 15:50 18:30 Kulton, K. L. 2 W. 13th 403
PS7293(I) Color Theory 15:50 18:30 Evjen, E. E. 2 W. 13th 1102
PS7796(A) Integrated Making 15:50 18:30 Brent, A. T. 2 W. 13th 905
PS7838(C50) DS 3: Collection 15:50 18:30 Versteeg, B. Z. 2 W. 13th 704
PS7922(A08) Int Studio 1: Avatar 15:50 21:30 Centenero, J. M. C. 2 W. 13th 503
PS8027(C10) Sustainable Systems 15:50 18:30 Rhee, B. 2 W. 13th 901
GF7091(A) The Problem of Time 16:00 17:50 Dodd, J. E. 2 W. 13th 1100
UL7650(0) UTransLab Civic Imaginaries 2 16:00 17:50 Staszowski, E. 2 W. 13th Z100
UL7650(0) UTransLab Civic Imaginaries 2 16:00 17:50 Srinivas, N. 2 W. 13th Z100
GF7135(A) Foucault and Subjectivity 18:00 19:50 Forti, S. 2 W. 13th 1100
PS1147(A) Graphic Design 1 19:00 21:40 Kennedy, S. J. 2 W. 13th 1103
PS1303(A) Product Illustration 19:00 21:40 Falco, S. D. 2 W. 13th 811
PS1538(B) Portfolio & Process 19:00 21:40 Krasny, D. K. 2 W. 13th 809
PS2027(E) Fashion History: Survey 19:00 21:40 Brewster, M. E. L. 2 W. 13th 1011
PS3094(C) First Year Workshops 19:00 21:40 TBA 2 W. 13th 901
PS3095(D) First Year Workshops 19:00 21:40 TBA 2 W. 13th 1102
PS3108(A) Principles of Interior Design 19:00 21:40 Gorman, M. T. 2 W. 13th 1201
PS3221(L) Design Studio 1 19:00 21:40 DaCosta, F. Y. 2 W. 13th 711
PS3327(A) Editorial Concepts 19:00 21:40 Witherell, K. 2 W. 13th 311
PS3681(B) Graphic Design 2 19:00 21:40 Assen, H. V. 2 W. 13th 1108
PS3745(B10) Space/Materiality: Community 19:00 21:40 Spiller, M. W. 2 W. 13th 500
PS4436(C11) Drawing/Imaging: Places+Things 19:00 21:40 Campbell, T. 2 W. 13th 703
PS4598(C10) Time: Frame 19:00 21:40 Petty, L. E. 2 W. 13th 802
PS4870(A) Collab: MoCap at a Distance 19:00 21:40 Travis, S. 2 W. 13th 612
PS5463(A) Data Vis & Info Aesthetics 19:00 21:40 Bevington, W. 2 W. 13th 1111
PS6181(E) Drawing 19:00 21:40 Burney, G. 2 W. 13th 904
PS6390(A) Graphic/Digital Basic Core 19:00 21:50 Siegel, E. J. 2 W. 13th 401
PS6390(A) Graphic/Digital Basic Core 19:00 21:50 Dangin, K. 2 W. 13th 401
PS6408(A) Interior Design Basic Core 19:00 21:50 Chevalier, G. 2 W. 13th 804
PS6408(A) Interior Design Basic Core 19:00 21:50 Kuhn, E. M. 2 W. 13th 804
PS6435(B) CG 1 19:00 21:40 Kennell, S. 2 W. 13th 402
PS6584(A16) Drawing/Imaging: Language 19:00 21:40 Wasilik, J. M. 2 W. 13th 1013
PS7295(L) Color Theory 19:00 21:40 Szpura, B. 2 W. 13th 1104
PS7674(A) Kinetic Modeling 19:00 21:40 Seskunas, A. G. 2 W. 13th 803
PS7869(C50) Design Studio 3: Lab 19:00 21:40 TBA 2 W. 13th 704
PS2555(A) Core Seminar 5: Artist/Studio 20:25 21:45 Hardy, D. 2 W. 13th 1100